EXTERIOR
|
|
Metropole Building
Property ID
93686
Address
57 Peking Road, Tsimshatsui, Kowloon
Area
792 sq. ft.
Monthly Rental
HK$ 23,760.00/
HK$ 30.00 per sq. ft.
Management Charges
HK$ 3.60 per sq. ft.
Post On
2026-05-19
|
|
|
Transaction of the Building
| Date | District | Building | Floor | Unit | Area | Price @ sq ft |
|
2016-11-22
|
Tsim Sha Tsui
|
Metropole Building
|
11/F
|
11C
|
355 ft
|
$4,720,000
@$13,296
|
|
2016-10-14
|
Tsim Sha Tsui
|
Metropole Building
|
7/F
|
7A-E
|
3,026 ft
|
$34,808,000
@$11,503
|
|
|